Category: Medalists

GB Team Honours

Great Britain has a long history of excelling in international competition. We have achieved medals in all classes of competition, both as individuals and as teams. From the early days of competition in the 1970’s to the present day, Great Britain has often punched above it’s weight.

Jill Adams

World Bronze Medal WK1 Team Classic, 1979 Jonquiere

Julie Ashton

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1993 Mezzana

Gill Berrow

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1983 Merano

Dave Belbin/Phil Caunt

World Bronze Medal C2 Team Classic – 1995 Bala

Neil Blackman/Howard Blackman

World Bronze Medal C2 Team Classic – 1995 Bala

Cynthia Berry

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1985 Garmisch, 1993 Mezzana, 1995 Bala

Bob Campbell

World Silver Medal MK1 Classic, 1979 Jonquiere World Bronze Medal MK1 Team Classic, 1979 Jonquiere

Olivia Churchill

World Junior Champion WK1 Team Classic – 2007 Charlotte World Bronze Medal WK1 Classic – 2007 CharlotteWorld Bronze Medal WK1 Sprint – 2007 Charlotte

Andrea Clayton

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1993 Mezzana, 1995 Bala

Hannah Brown

World Champion WK1 Sprint 2013 Solkan, 2016 Banja LukaWorld Champion WK1 Team Classic 2010 SortWorld Junior Champion WK1 Team Classic 2007 Charlotte World Silver Medalist WK1 Classic 2010 SortWorld Silver Medalist WK1 Sprint 2010 Sort World Bronze Medalist WK1 Sprint 2017 PauWorld Bronze Medalist WK1 Team Classic 2010 Sort

Radka Felingerova

World Silver Medal WK1 Team Sprint, 2009 Ivrea World Bronze Medal WC1 Classic, 2012 La Plagne

Graham Goldsmith/Bob Evans

World Bronze Medal MC2 Team Classic – 1987 Bourg St Maurice

Goodwin/Court

World Bronze Medal MC2 Team Classic -1971 Merano

John Griffiths/Mick Philp

World Bronze Medal MC2 Team Classic – 1987 Bourg St Maurice

Corinne Helm

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1983 Merano, 1985 Garmisch

Jeremy Hibble

World Silver Medal MK1 Team Classic – 1981 Bala World Bronze Medal MK1 Team – 1979 JonquiereWorld Bronze Medal C2M Team – 1987 Bourg St Maurice

Sue Hornby

World Bronze Medal WK1 Team Classic, 1979 Jonquiere, 1983 Merano

Sandra Hyslop

World Junior WK1 Classic, 2007 CharlotteWorld Junior WK1 Team Classic, 2007 CharlotteWorld Champion WK1 Team Classic, 2010 Sort World Junior Silver Medal WK1 Sprint, 2007 CharlotteWorld Silver Medal WK1 Team Sprint, 2009 Ivrea World Bronze Medal WK1 Team Sprint, 2010 Sort

Dave Kay/Jeremy Hibble

World Bronze Medal MC2 Team Classic – 1987 Bourg St Maurice

Joe Lyons/Andy Guest

World Bronze Medal MC2 Team Classic – 1995 Bala

Fiona Mitchell

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1985 Garmisch

Peggy Mitchell

World Champion WK1 Team Classic, 1975 Skopje

Ben Oakley

World Bronze Medal MK1 Sprint – 2012 La Plagne

Jessica Oughton

World Champion WK1 Sprint – 2010 SortWorld Champion WK1 Team Classic – 2010 Sort World Silver Medal WK1 Team Sprint – 2009 Ivrea World Bronze Medal WK1 Classic – 2010 SortWorld Bronze Medal WK1 Team Sprint – 2010 Sort

Tina Parsons

World Bronze Medal WK1 Team Classic – 1995 Bala

Hilary Peacock-Bosher

World Champion WK1 Team Classic, 1975 Skopje World Bronze Medalist WK1 Classic, 1975 SkopjeWorld Bronze Medal WK1 Team Classic, 1979 Jonquiere

Anne Plant

World Brone Medal WK1 Classic, 1981 Bala

Jonnie Schofield

World Junior Champion MK1 Classic – 2002 BalaWorld Junior Champion MK1 Sprint – 2002 Bala

Pauline Squires-Goodwin

World Champion WK1 Team, 1975 Skopje World Sliver Medalist WK1 Classic, 1975 Skopje